sadsaz
26 اسفند 1401 - 11:11

برقی شدن تمامی چاه های کشاورزی فارس طی ٢ سال

شیراز- استاندار فارس گفت: تمام چاه‌های کشاورزی استان ظرف ۲ سال آینده به کنتورهای هوشمند مجهز می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدهادی ایمانیه در شورای آب استان در شیراز افزود: این اقدام به مدیریت و مصرف بهینه آب کمک خواهد کرد و به کشاورزان نیز این اجازه را خواهد داد که بتوانند از منابع آب پایدارتری استفاده کنند و در مقاطع مختلف سال نگران کاهش آب چاه‌های کشاورزی نباشند.

ایمانیه ادامه داد: بر همین اساس مقرر شد که با کمک بانک‌ها نسبت به پرداخت وام برای تهیه کنتور اقدام شود و کشاورزان نسبت به پرداخت اقساط آن اقدام کنند.

استاندار فارس عنوان کرد: کنتورهای هوشمند مورد نیاز نیز بنا شد که توسط کارخانه صنایع الکترونیک شیراز و یک کارخانه در شهر مشهد تأمین شود.

ایمانیه گفت: برای حفظ منابع آبی شهر صدرا، شهرداری این شهر موظف است که از اردیبهشت سال ۱۴۰۲ به جای استفاده از آب چاه برای آبیاری فضای سبز شهری از پساب حاصل از تصفیه خانه فاضلاب این شهر استفاده کند.

او ادامه داد: باغ شهرهای شهر صدرا هم مکلف اند که با یک فاصله مشخصی که به آنها اعلام می‌شود نسبت به پلمب چاه‌های خود اقدام کرده و برای آبیاری از پساب این شهر استفاده کنند.

استاندار فارس گفت: سال گذشته با توجه به کمبود آب و خشکسالی امکان رها سازی آب سد درودزن برای کشاورزان شهرستان‌های خرامه، مرودشت و زرقان فراهم نشد و چاره‌ای جز این هم نداشتیم، چرا که این کار می‌توانست ما را در بحث تأمین آب آشامیدنی شهرهای اطراف سد دچار مشکل کند.

ایمانیه اظهار کرد: اما امسال با توجه به نزول رحمت الهی در ۲ نوبت یک‌بار به عنوان حمایت از محیط زیست و حق ابه دریاچه و تالاب بختگان و یک بار هم اخیراً ۵۰ میلیون متر مکعب آب برای کشاورزی شهرستان‌های مرودشت، خرامه و زرقان آب سد درودزن رهاسازی شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1097223